Böszörményi Gyula - Leányrablás Budapesten

Budapest, 1896. A város a millenniumi ünnepségek lázában ég. A békebeli Monarchia minden zugából tízezerszám tódulnak az emberek, hogy megcsodálják az ezeréves Magyarország egybehordott kincseit. Köztük van a Marosvásárhelyről érkezett, 16 éves Hangay Emma kisasszony is, akinek a rendezvények második napján nyoma vész. Négy évvel később titokzatos távirat érkezik az azóta is gyászoló, idős édesapa, Hangay Árpád címére: a különös üzenetet Emma, a rég halottnak hitt lány küldte! Az ekkor 17 éves Mili kisasszony, Emma húga azonnal a fővárosba utazik, hogy nővére keresésére induljon.

Történet és szereplők:

Hangay Emma kisasszony Budapesten élvezi rokonai vendégszeretetét, unokatestvére Ottó kíséretében pedig számos eseményt látogat meg a milleniumi ünnepségek kapcsán, míg egy délután el nem rabolják. Ekkor négy évet ugrunk az időben mikor is húga Hangay Emília érkezik a fővárosba kideríteni mi történhetett az egyetlen nővérével. A lány miután nénikéje napokig zárva tartja a lakásban megszökik s mikor ruháiért visszamegy már csak egy gyilkosság helyszínére érkezik. Mili annyira megijed, hogy egy bérkocsi kerekei alá esik, azonban nem akárki utazik azon a bérkocsin, hanem maga a Báró Ambrózy Richárd, korának híres nyomozója. A báró magával viszi a lányt hegyi villájába, hogy minél hamarabb felépüljön, azonban hamarosan rájön arra, hogy a meggyilkolt idős hölgy rokonáról van szó, s egyre jobban beleássa magát a rejtély megoldásába, nem is sejti mennyire szövevényes is az. Mili náluk marad és segít felgöngyölíteni a szálakat, pedig a férfi nem mindig bánik vele kesztyűs kézzel és a művelt, okos erdélyi lánynak fel kell kötnie a nadrágszárát, hogy egy kis tiszteletet csikarjon ki a báróból. Kiderítik, hogy Emma csupán féltestvére a lánynak és hogy elrablása mögött unokatestvérük pénz sóvárgása áll. Ottót azonban utoléri a végzete, azonban utolsó jó cselekedeteként elmondja, hogyan követte Emmát aki szökése után egy vándor cirkusszal utazgatott és mi miatt gondolja azt, hogy a lány szörnyű halált halt egy meggyulladt lakókocsiban. Az ügynek azonban itt nincs vége, Milit és édesapját továbbra is követik, életüket fenyegetik úgy hogy tovább kell nyomozni.

Hangay Emília távol a főváros zajától Marosvásárhelyen nőtt fel egy könyv kereskedő második lányaként. Apja hivatása az ő életére is nagy hatással van, rengeteget tanul az általa olvasott könyvekből, emellett talpraesettsége és szerénysége miatt kedvelhető karakterré válik. Bár többször is ellent mond a báró kérésének és másként cselekszik, mint ahogy a józan és és a báró gondolja nem válik önfejű, idegesítő főszereplővé. Nővére életét is nyomon követhetjük időről időre és bátran mondhatjuk mind a két lány önálló, okos és bátor. Csupa olyan jelzővel tudom illetni őket amik érdekessé teszik az olvasó számára.

Báró Ambrózy Richárdot akár egy okos, de undok arisztokratának is értékelhetnénk, de több van amögött amit jelenleg látunk. Még nem tudjuk, hogyan veszítette el egyik karját ahogyan azt sem miért szentelte életét a nyomozásoknak. Eleinte nem értettem miért kellett ilyen testi fogyatékossággal megírni a bíró karakterét, de belátom igaza volt az írónak, nem kell őt a külseje miatt piedesztálra emelni, ő sem sérthetetlen, bár többi tulajdonságából erre következtethetnénk.

Összegzés: Nagyon jó volt olyan könyvet olvasni ami a régi Budapesten játszódik. Mikor egy-egy utcanévhez vagy tájhoz érkeztem mindig elgondolkodtam, hogy jártam-e már ott és hogyan nézhetett ki több, mint 100 évvel ezelőtt. A régi kifejezéseket is élvezettel olvastam, visszahozta gyermekkorom emlékeit (nagymamám előszeretettel használta őket). A krimi szál is érdekes, nem tudom hány kötetes lesz a sorozat, a jelenlegi állás szerint én még egyet nézek ki a történetből, de nem tudhatom  hová kanyarodnak a szálak a második könyvben vagy hogy egyáltalán erről a rejtélyről lesz-e szó a továbbiakban. Szeretném még tovább olvasni Hangay Mili és Ambózy báró történetét, de addig amíg hihető és hiteles. Az első könyv biztosan megállja a helyét ilyen tekintetben. A könyv végén pedig meglepődtem, hogy élő személyek köré szőtte a történetet az író, a totális fikció így egy kis realitás érzést kelt.

Számomra ez egy krimi, történelmi regény, jelenleg romantikus irodalomnak nem nevezném, de még bármi történhet a két főszereplő között. Ez persze nem von le az értékéből.

 

Értékelés: 5/5

Sorozat: Ambrózy báró esetei 1.

Műfaj: Regény

Ajánló
Kommentek
  1. Én